Takmičenje 2018. godine

ALINA KUZNJECOVA diplomirala je 1998. godine na Harkovskom državnom institutu umetnosti. I. P. Kotliarevski, a 2001. godine postaje asistent-pripravnik na HGIIA. Od 2001. godine do 2003. stažira na Državnom konzervatorijumu N. A. Rimski-Korsakov u Sankt Petersburgu. Radila je kao nastavnik odeljenja specijalnih klavira ChGII Kijevske Državne dečje muzičke akademije, kao i nastavnik Centralne dečje muzičke škole “A. Petrova” u Sankt Peterburgu.
Kuznetsova Alina Vladimirovna je laureat mnogih međunarodnih takmičenja, uključujući i 23. Međunarodno pijanističko takmičenje B. Smetana (1998), dobitnik posebne nagrade društva B. Smetana za najbolje izvođenje dela B. Smetane. Učestvovala je na međunarodnim festivalima sa simfonijskim orkestrom: PK Lutsenko, Harkovsko Akademsko pozorište opere i baleta (1998), Orkestar Filharmonije u Hradec-Kralovu, Adalbertium Hall (Češka Republika, 1998), Orkestar Belgorodske državne filharmonije (1999), Festival “Mladi prag” sa Praškom filharmonijom (predsednička palata u Pragu, 1999), Orkestar Harkovskog akademskog opera i baleta (Harkov, 2000 - 2001), Harkovska državna filharmonija (Harkov, 2001 - 2003)
Održala je više solističkih koncerata u Rusiji, Ukrajini, Francuskoj, Češkoj Republici, Portugalu, Andori, Danskoj, Finskoj i Nemačkoj. Snimala je za radio Kijev (1999), kao i CD za "Longplay studio" (Kipar, 2003). Učestvovala je na međunarodnim master-klasovima: Praški konzervatorijum, Bečka viša škola muzike, Muzička škola u Menhetnu. Biografija je uključena u 3. izdanje Američkog biografskog instituta “International Who’s Who of Professional and Business Women” (2003).
Deluje kao professor klavira na Belgorodskom univerzitetu.

DRAGOMIR BRATIĆ je počeo da svira klavir sa četrnaest godina. Maturirao je u Muzičkoj školi "Josip Slavenski" u Beogradu u klasi Zlate Poparić. Diplomirao je na katedri za klavir i magistrirao na katedri za kamernu muziku (smer: klavirski duo) na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasama Ninoslava Živkovića i Zorice Ćetković. Usavršavao se na majstorskim kursevima: Arba Valdme, Igora Laska, Pavela Nersesjana, Natalije Trul. Profesor je klavira u Muzičkoj školi "Davorin Jenko" u Beogradu.
Trenutno je na završnoj godini doktorskih studija na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Član je Udruženja muzičkih umetnika Srbije od 2005. godine. Od 2006. je koordinator prof. Arba Valdme za Srbiju sa kojim je realizovao četiri akreditovana seminara odobrena od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Od 2008-2015. rukovodilac je upravnog odbora Međunarodnog takmičenja mladih pijanista u Šapcu. Direktor je Republičkog takmičenja učenika muzičkih i baletskih škola Srbije od 2011. godine. Predsednik je klavirske sekcije Beograda od oktobra 2015. godine.
Autor je i voditelj tribine na 17. Međunarodnom takmičenju mladih pijanista u Šapcu: "Principi ocenjivanja na muzičkim takmičenjima. Subjektivna ili objektivna procena?" koja je bila akreditovana od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. U okviru pijanističkog takmičenja PIANO/FVG koje je održano maja 2014. u italijanskom gradu Saćile pod pokroviteljstvom CEI (Centralna evropska inicijativa) foruma i Alink – Argerič fondacije održao je predavanje o srpskoj klavirskoj školi i dobrim i lošim stranama takmičenja. Dragomir Bratić je koautor (sa profesorom novosadske Akademije umetnosti Dragoljubom Katuncem i hrvatskim pijanistom Aljošom Jurinićem) i realizator stručnog skupa "Susret sa umetnikom: Međunarodno takmičenje Frederik Šopen – nekad i sad"" u okviru Beogradskog Šopen Fest-a 2016. Bio je medijator razgovora pred publikom sa mladim pijanističkim zvezdama Dmitrijem Šiškinom (Rusija) i Šimonom Neringom (Poljska).
Autor je udžbenika Muzička kultura za prvi razred osnovne škole u izdanju BIGZ-a.
Po originalnosti pristupa radu sa decom spada u red najtalentovanijih pedagoga mlađe generacije. Dobitnik je brojnih priznanja za svoj pedagoški rad u zemlji i inostranstvu. Autor je brojnih uglednih časova sa akcentom na individualni pristup rešavanju problema u muzičkom izvođaštvu.
Njegovi učenici su svirali u svim prestižnim salama Srbije i u najpoznatijim koncertnim dvoranama u inostranstvu (Karnegi hol u Njujorku, Muzikferajn u Beču…).
Učenici profesora Bratića su do sada osvojili preko 200 prvih i specijalnih nagrada (laureata) na domaćim i takmičenjima u Italiji, Sloveniji, Francuskoj, Bosni i Hercegovini, Rumuniji, Švedskoj, Češkoj, Americi, Nemačkoj i Austriji. Intenzivno koncertira u klavirskom duu sa Elenom Šever. Zvanični je klavirski saradnik dečjeg hora Radio televije Srbije "Kolibri".
Član je žirija na skoro svim domaćim takmičenjima i na takmičenjima u Sloveniji, Italiji, Češkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Austriji i Poljskoj.

LOVRE MARUŠIĆ (Omiš, 1992.) klavir počinje učiti u Osnovnoj muzičkoj školi Lovro pl. Matačić u Omišu u klasi prof. Rozarije Samodol. Na poziv ugledne ruske pijanistkinje i profesorice Natalije Troull, 2006. godine odlazi u Moskvu, na Centralnu muzičku školu pri Državnom konzervatoriju P. I. Čajkovski, koju je 2011. uspešno završio. Prvu godinu Muzičke akademije je proveo u klasi Rubena Dalibaltayana a preostale godine u klasi profesora Ljubomira Gašparovića kod kojeg je ujedno i diplomirao i stekao titulu magistra muzike. Trenutno je student na Hochschule für Musik Franz Liszt kod Grigory Gruzmana.
Dobitnik je brojnih nagrada na uglednim pijanističkim takmičenjima, među kojima se ističu: druga nagrada na Međunarodnom takmičenju Zlatko Grgošević (2002.), prve nagrade na Regionalnom i Državnom takmičenju učenika i studenata muzike (2003, 2005.), prva nagrada na Državnom takmičenju kamernih sastava (2005.), druga nagrada i posebna nagrada za najbolje izvođenje Skrjabinove etide na Međunarodnom pijanističkom takmičenju slovenskih kompozitora Stanislaw Moniuszko u Parizu (2009.) te prva nagrada na takmičenju Aleksandar Skrjabin, takođe u Parizu (2011.). Dobitnik je 1. nagrade i stipendije fondacije “Dino Škrapić” u Rovinju.
Pobednik je 2. Međunarodnog pijanističkog takmičenja u Karlovcu, nagrade publike i dobitnik pijanističkog resitala u Majamiju - SAD u Steinway piano gallery - Coral Globes, te u Savani - Georgia u pijanističkom ciklusu “Piano in the Arts”. Takođe, plasirao se u finale kao jedan od 24 najboljih mladih pijanista jednog od najprestižnijih takmičenja za mlade pijaniste u Japanu “Hamamatsu international piano competition”. Dobitnik je Grand Prix-a 20. Međunarodnog pijanističkog takmičenja “Mihailo Vukdragović” u Šabcu, te 1. nagrade i nagrade za nabolje izvođenje J. S. Bacha na Memorijalu “Jurica Murai” u Varaždinu. Dobitnik je rektorove i dekanove nagrade Univerziteta u Zagrebu. Dobitnik je nagrade pokrovitelja grada Samobora i Hrvatskog društva kompozitora za najbolje izvođenje hrvatskog autora na ovogodišnjoj Samoborskoj muzičkoj jeseni. Prošle godine, održao je solistički resital u Hrvatskom muzičkom zavodu gde je ujedno i zatvorio prvu pijanističku koncertnu sezonu “Pleyel Svetislava Stančića” u organizaciji “Cristoforium”. Najveći dosadašnji uspeh beleži na 8. Međunarodnom pijanističkom takmičenju Isidor Bajić u Novom Sadu, dobitnik je 1. nagrade, nagrade komisije i nagrade publike. Pobednik je 1. Međunarodnog takmičenja u '“Young stars international music competition” takođe 2016. godine. Pobednik je međunarodnog pijanističkog takmičenja “World piano teachers association International piano competition” 2017. godine u Londonu.
Na međunarodnom susretu mladih pijanista u talijanskom San Danieleu usavršava se kod Zhennie Zaharieve, Fulvia Turisinnija i Kallea Randalua te dobija prvu nagradu majstorskog kursa kao i nagradu za izvođenje klavirskog koncerta. Predstavljao je Zagrebačku akademiju na koncertu studenata u Ljubljani. U maju 2014. godine beleži nastup sa poznatom Izraelskom violiniskinjom Evgenijom Epshtein uz pratnju Splitskog gudačkog kvarteta u Splitskom HNK. U januaru 2015. godine, po prvi puta nastupa uz Zagrebačku filharmoniju izvođeći 4. Koncert L. v. Beethovena (dirigent Zoran Juranić) u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Solistički je nastupio sa klavirskim koncertima Mozarta, Beethovena i Griega uz Orkestar HNK Split (dirigent Ivan Repušić - u Splitu i Zagrebu), Filharmonijski orkestar Irkutska (dirigent Ilmar Lapinsh) na otvorenju koncertne sezone 2011/2012. u Irkutsku, te u dva navrata uz Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu (dirigent Mladen Tarbuk). Godine 2017. nastupa uz Splitske virtuoze i uz maestra Vladimira Kosjanenka u HNK- Split. U februaru 2018. godine nastupa na otvaranju međunarodnog pijanističkog takmičenja Davorin Jenko u Gradskoj kući u Beogradu uz pratnju orkestra “El sistema- Srbija” i maestra Gerardo Estrada - Venezuela, te je ujedno i član žirija takmičenja. U aprilu 2017. godine nastupa na prestižnom festivalu “Nomus” u Novom Sadu te na brojnim prestižnim međunarodnim festivalima.

MILENA APIĆ je rođena 1968. godine u Beogradu. Nižu i srednju muzičku školu završila je u Novom Sadu u muzičkoj školi „Isidor Bajić“ u klasi prof. Lidije Nikolić. 1992. godine diplomirala je na AU u Novom Sadu u klasi prof. Rite Kinke, a 1996. magistrirala u istoj klasi.
U toku školovanja osvajala je nagrade na takmičenjima učenika i studenata. Najznačajnije priznanje je I nagrada na saveznom takmičenju u Dubrovniku 1987. god.
U toku studija radila je kao klavirski saradnik na AU Novi Sad na odseku za duvačke instrumente i u MŠ. „Isidor Bajić“ na solopevačkom odseku. Od školske 1989/1990 godine neprekidno radi kao profesor klavira u MŠ „Isidor Bajić“, a od 1999. nalazi se na mestu šefa klavirskog odseka.
U periodu od 1994. do 1997. godine radila je i kao saradnik u nastavi (asistent) u klasama prof. Rite Kinke i prof. Dušana Trbojevića na AU Novi Sad.
Nastupala je solistički i kao kamerni muzičar. Snimala je za Radio Novi Sad i RTV Beograd.
Kao izvođač i pedagog pohađala je brojne majstorske škole kod eminentnih domaćih i inostranih pedagoga.
Učestvovala je u radu domaćih i internacionalnih pijanističkih žirija.
Milena Apić je jedan od osnivača Memorijala „Isidor Bajić“, Festivala „Isidor Bajić“ i rukovodilac Pedagoških foruma i Simpozijuma Memorijala „I. Bajić“. Jedan je od inicijatora nastanka EPTA-Vojvodine.
2009. godine, zajedno sa koleginicom Dinom Šuklar Vizeki, objavila je knjigu za muzičko opismenjavanje mlađih početnika „Muzička naučilica“. Knjiga je prezentovana na svetskim kongresima klavirskih pedagoga koji su održani 2009. i 2010. god. u Novom Sadu, kao i na brojnim prezentacijama u školama Srbije. Sa koleginicom Šuklar drži akreditovane seminare na temu uvođenja u muziku i implementacije kreativnih metoda u nastavi.
Svoju pravu profesionalnu afirmaciju doživela je kao klavirski pedagog osvojivši sa svojim učenicima preko 70 nagrada na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Licencirani je profesor za Royal programe pri ABRSM South-East Europe.
2010. godine Milena Apić dobila je nagradu Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije za višegodišnje izuzetne rezultate iz oblasti klavirske pedagogije, a 2012. joj je i Udruženje muzičkih i baletskih pedagoga dodelilo istu nagradu.

NATAŠA VELJKOVIĆ je rođena u Beogradu. Klavir je počela da uči sa četiri godine, a javno nastupila sa sedam godina. Posle školovanja u rodnom gradu kod profesora Miroslava Petrovića i Arba Valdme, studije je nastavila prvo u Beču na Visokoj školi za muziku gde je diplomirala 1987. godine u klasi profesora Pola Badura-Škode, potom 1988/89. na Džulijardu u Njujorku kod profesora Rudolfa Firkusnija i u Ženevi 1990/92 kod profesora Harija Datinera.
Osvajanje niza nagrada na međunarodnim takmičenjima započela je pobedama u Kapui i Senigaliji 1997. godine. Za uspone njene internacionalne karijere posebno je značajna pobeda na jednom od najvećih pijanističkih takmičenja, na kome se i dodeljuje samo jedna nagrada, Klara Haskil u Veveju, Švajcarska 1985. godine. Usledio je niz nagrada i priznanja od kojih se izdvajaju nagrade Orlando na Dubrovačkim letnjim igrama, I nagrada na takmičenju World Music Masters u Parizu 1990, Godišnja nagrada Udruženja muzičkih umetnika Srbije 1991. godine i Laureat Juventus na ArcD’Senans u Francuskoj 1993. godine.
Kao solista koncertirala je u svim značajnim muzičkim centrima Evrope, kao i u Rusiji i Kini. Sarađivala je sa poznatim evropskim orkestrima (Orkestar Romanske Švajcarske, Tonhale u Cirihu, Bečki kamerni orkestar, Orkestar RAI, Zagrebački solisti, kamerni orkestri Dušan Skovran i Gudači Sv. Đorđa i drugi) i sa značajnim dirigentima (David Cinman, Marčelo Vioti, Dimitrij Kitajenko, Lorens Foster, Antoni Vit, Peter Vronski, Kristijan Mandeal, David Šalon, Emil Tabakov, Uroš Lajovic, Milen Načev, Mladen Jagušt, Pavle Dešpalj, Martin Sieghart, Ronald Zollman). Nataša Veljković je gost festivala u Berlinu, Montreu, Monpeljeu, Kanu, Tuluzu, Algaru kao i mnogim drugim.
Ostvarila je niz CD izdanja za Zulus records, Gramola i PGP RTS.
Deluje kao profesor Visoke škole za muziku u Beču, a do skora i gostujući profesor Univerziteta za muziku u Ostravi u Češkoj.
Član je žirija mnogih internacionalnih takmičenja.

ZLATA MALEŠ je rođena u Belom Manastiru. Diplomirala je klavir na Muzičkoj akademiji u Sarajevu 1977. godine kao odličan student u klasi Matusje Blum, studirajući uporedo ruski jezik i književnost. Kao stipendistkinja francuske vlade usavršavala se u Parizu kod čuvenog pijaniste i kompozitora Pjera Sankana, sa kojim je nastavila saradnju na letnjim majstorskim kursevima u Nici (1980-1982). Po povratku u Sarajevo svirala je resitale i koncerte s orkestrom, a nastupala je i kao korepetitor i član raznih kamernih sastava. Kao član udruženja umetnika BiH i Srbije, tokom ovog perioda ostvarila je nekoliko snimaka za RTV Sarajevo i RTV Beograd.
Došavši u Beograd, njena izvođačka karijera ubrzo ustupa mesto pedagogiji. Neumornog duha i u stalnoj potrazi za novim saznanjima, provela je neko vreme na Centralnoj muzičkoj školi u Moskvi, stičući neposredan uvid u pedagoške metode velike ruske pijanističke tradicije. Nastojala je da inspiriše svoje učenike i ohrabri njihovu individualnost i autentičan umetnički izraz kroz specijalno osmišljene projekte ("Godišnja doba" Čajkovskog sa recitovanjem ruske poezije, "Romeo i Julija" Prokofjeva u saradnji sa učenicima baletske škole, Koncerti za 4, 8, 12 i 16 ruku na dva klavira, Mocart i Salijeri – koncert pomirenja, Muzičke priče, Pozovi "M" radi muzike, Koncerti savremene srpske muzike za klavir...). Iz njene klase izašlo je 35 diplomaca, od kojih je 31 nastavio školovanje na muzičkim akademijama i konzervatorijumima. Njeni učenici su dobitnici više od 500 nagrada na značajnim državnim i međunarodnim takmičenjima. Naročito se ističu sestre Lidija i Sanja Bizjak, obe svetski poznate pijanistkinje sa međunarodnom karijerom i bogatom diskografijom, zatim Sonja Lončar, članica čuvenog LP klavirskog dua koji se fokusira na savremenu muziku pisanu za ovaj sastav, Dušan Toroman koji gradi uspešnu karijeru kao čembalista...
Iako u penziji, Zlata Maleš je i dalje vrlo aktivan pedagog koji podržava i promoviše mlade talente i drži majstorske kurseve u Srbiji, BiH i Sloveniji. Od 2013. godine je gostujući profesor na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, na predmetu "metodika nastave klavira". Nekadašnja potpredsednica EPTA Srbije i dobitnica najviših državnih priznanja za dostignuća u oblasti pedagogije, redovan je član žirija na brojnim pijanističkim takmičenjima u Srbiji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Makedoniji.